неділя, 29 листопада 2015 р.


Урок математики №19 в 5 класі

Тема.  Степінь числа

Цілі:

навчальна: сформувати поняття степеня числа, показника й основи степеня; ввести нову арифметичну дію: піднесення до степеня та порядок її використання під час обчислень;

розвивальна: розвивати обчислювальні навички, пам’ять, логічне мислення;

виховна: виховувати інтерес до предмету та бажання вчитися.



Тип уроку: урок формування умінь і навичок учнів.

Хід уроку.

І. Організаційний етап

         Привітання.

-         Діти, давайте посміхнемося один одному і розпочнемо урок.  Сподіваюсь, що наші веселі посмішки, доброта та гарний настрій сприятимуть навчанню.

ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання

Учитель збирає рошити, щоб перевірити правильність виконання домашнього завдання.

ІІІ.  Повідомлення теми й мети уроку

-         Тема нашого уроку «Степінь числа».

-         Записуємо в зошитах число, класна робота, тема уроку.

-         Якою буде мета нашого уроку?

-         Що ви чекаєте від уроку?

-         Які завдання ви сформулюєте для себе?

ІV. Актуалізація опорних знань

Пояснення нового матеріалу

Вираз        9 9999 = 95.

Вираз 95 називають степенем і читають “дев'ять у п'ятому степені” або

дев'ять в степені п'ять”.

У виразі число 9 називають основою степеня – вона показує, яке число множили само на себе. Число 5 називають показником степеня – він показує, скільки рівних множників було в добутку.

Дію за допомогою якої добуток рівних множників згортають у степень, називають піднесенням до степеня. Це - п'ята арифметична дія.



Піднести число а до степеня п означає знайти добуток п множників, кожен з яких дорівнює а.

Учні виконують записи в зошитах:

Степінь з натуральним показником

;
;

а — основа степеня
п — показник степеня
ап — степінь
7 — основа, 4 — показник, 74 — степінь

Давайте порівняємо записи з образонами.

Особливими вважають другий і третій степені числа. Для них навіть придумали власні назви: другий степінь називають квадратом числа. Наприклад, запис а2 читають «а в квадраті». (Учні повторюють хором) Третій степінь числа називають кубом числа, і запис а3  читають «а в кубі». (Учні повторюють хором)

- Чи може показник степеня дорівнювати одиниці? Може! І оскільки не прийнято розглядати добуток, який складається з одного множника, то просто домовилися, що а1  = а.

- Зверніть увагу!

Піднесення числа до степеня – це нова, п'ята, арифметична дія.

Якщо у числовий вираз входить степінь, то спочатку виконується піднесення до степеня, а потім інші дії.

Наприклад,  5 • 32 = 5 •  9 = 45

                 6 + 32 = 6 + 9 = 15

V. Формування вмінь.

в) Лінгвістичний етап

Завдання на картках:

1. Який запис пропущено? (Робота в парах)

5 + 5 + 5 + 5 = 5 · 4
3 + 3 + 3 + 3 + 3 =?
4 + 4 + 4 =?
2 + 2 + 2 =?
5 · 5 · 5 · 5 = 54
3 · 3 · 3 · 3 · 3 =?
4 · 4 · 4 =?
2 · 2 · 2 =?

2. Прочитати вираз, назвіть основу і показник степеня:

84,  179, 410,   93,  84,  112,  а6,  бn.

3. Спрости вираз, замінивши добуток однакових множників степенем:

1)    7 • 7;

2)    10 • 10 •10;

3)    а • а • а • а

4)    х • х • х • х • х • х • х;

5)    4 • 4 • 4 • 4 • 4;



4.      Гра «Поміркуй»

Розкласти степінь числа на добуток однакових множників за допомогою товаришів. (в руках у дітей картки з цифрами).

         23; 51; 94  



VI. Фізкультхвилинка



VII. Виконання письмових вправ

Робота за підручником: (Математика (підручник) Тарасенкова Н.А., Богатирьова І.М., Коломієць О.М., Сердюк З.О.  5клас, ВД «Освіта».



§18, № 676, 678, 684



VІ. Підсумок уроку.

      «Сьогодні на уроці я повторив…»

«Сьогодні на уроці я дізнався…»

«Сьогодні на уроці я навчився…»

Тестова робота

Заповни пропуски.

Вираз виду аn називається степенем,

де ____________- це основа степеня,

а _____________- це показник степеня.

Приклади:

1.  У виразі 64 число __________ основа степеня,

число ___________________ - показник степеня.

2.  У степеня _____________ основа дорівнює 2,

а показник дорівнює 5.



Вчитель виставляє учням оцінки за урок, задає домашнє завдання.



VІІ. Домашнє завдання: § 18, № 679, 681, 685.

Немає коментарів:

Дописати коментар