неділя, 29 листопада 2015 р.

       Урок № 31.                                                                                      Клас 5.
        Тема: Рівняння. Розвязування рівнянь.
Цілі уроку:
навчальна: домогтися засвоєння поняття рівняння, кореня рівняння; формувати вміння правильно і чітко висловлювати свої думки;
розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес; прищеплювати любов до знань, розширювати світогляд учнів, розвивати логічне мислення;
виховна: виховувати математичну культуру на основі інтеграційної взаємодії та інформаційних технологій.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань та вмінь.


Девіз уроку: «Не будь байдужим, пізнай світ і наука відкриє перед тобою свої таємниці.»
                                                Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
        «У математиці існує своя мова – вирази, формули, рівняння» С.В. Ковалевська
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Перевір себе».
1)    У якому порядку треба виконувати дії в числовому виразі?
2)    У якому порядку виконувати дії в числовому виразі з дужками?
3)    Назвіть компоненти дії додавання?
4)    Назвіть компоненти дії віднімання?
5)    Назвіть компоненти дії множення?
6)    Назвіть компоненти дії ділення?
7)    Як називається результат дії додавання, віднімання, множення, ділення?
8)    Чи правильна рівність 18+20=38; 35:5=5;  85·2=180?
9)    Що називається буквеним виразом? Наведіть приклад.
10)                Поясніть, як обчислювати значення буквеного виразу.
11)                За формулою a=4·b+10 знайдіть значення a, якщо b=3; b=7.
12)                Яке число потрібно поставити замість зірочки, щоб дістати правильну рівність
23·*=46; 129-*=100; 62+*=98; *-30=55; 130:*=65; *:7=20
IV. Формування мети і завдань уроку.
Учитель ставить запитання.
1.     Де в цих записах вирази, а де формули?
(а+b)·2;  (64+37)·3;  S=v·t;  S=ab;   S:a;   3·a;   p=4a
2.Поясніть, чим відрізняється вираз від формули.( Відповідь – формула містить знак рівності, а вираз містить букви, числа, знаки дій.)
3. А як називаються такі записи?
x+12=32;   x-5=11;   4·(7+x)=24;   36:(5-x)=6
Учні  мають згадати, що таке рівняння. Отже, рівняння і є темою уроку.
V.Вивчення нового матеріалу.
Можна пропонувати учням самим дати визначення рівняння. (– Рівнянням називається рівність, що містить невідоме, значення якого треба знайти.)
Вчитель. Рівняння – це математичне речення, бо в ньому є закінчення думок.
Давайте запишемо речення за допомогою математичної мови.
                  1.Сума числа x і числа 17 дорівнює 42.
             2.Різниця чисел 13 і x дорівнює 8.
             3. Подвоєне число y дорівнює 50.
             4. Частка чисел 12 і x дорівнює 4.
Один учень записує на дошці рівняння, а решта в зошитах.
Учитель: Усі ці речення ми називаємо рівняннями.
Усно: В рівняння замість букв підставте будь-які числа. Що ми одержали? При одних значеннях букв, що входять до запису рівняння, «речення» правильне, а при інших неправильне. Ті значення, при яких рівняння перетворюється у правильну рівність називають, коренем рівняння. Отже, розв’язати рівняння – це знайти його корінь або довести, що їх немає.
Наприклад: 1) 0·х=2 – не має коренів, бо зліва завжди отримуємо нуль, а справа маємо 2. 0=/2 рівність неправильна. 2) 0·х=0 – безліч коренів, бо при будь-якому значення х, зліва і справа маємо нуль. 0=0 – рівність правильна.
VI. Закріплення матеріалу.
1.Яке із чисел 4, 5, 8, чи 10 є коренем рівняння
1)    25-х=20; 2) 10·у =100; 3) 64:х=16?
2.Чи можна розв’язати рівняння?
1) 8·х=0; 2) 0:у=25; 3) 5·х=5; 4) 12:у=0
3. Розв’яжи рівняння усно:
15+х=55        60-у=45     88:х=8
х-22=42         у·12=12     у:10=20
Колективна робота
Розв’яжіть рівняння: 28+(45+х)=100
   Робота в групах.
«Тісна співпраця – шлях до великого успіху» О.З.Сухомлинський.
І. (у-25)+18=40
ІІ.(70-х)-35=12
ІІІ.60-(у+34)=5
Консультант групи організовує роботу своїх членів групи таким чином, щоб кожний виконав якусь частину роботи. Група вважається готовою до презентації розв’язань біля дошки за умови, що будь-який член групи може провести презентацію.
VІI.Підсумок уроку:
1.     Обговорення результатів роботи груп.
2.     Вправа «Лови запитання»
      Що називається рівнянням?
      Що називається коренем рівняння?
      Як перевірити правильність розв’язання рівняння?
      Наведіть приклади рівнянь.

VІІI. Домашнє завдання. Опрацювати §16. Виконати вправи №557(1-2), 559

Немає коментарів:

Дописати коментар