Урок
математики №19 в 5 класі
Тема. Степінь числа
Цілі:
навчальна: сформувати поняття степеня числа, показника й основи степеня; ввести нову
арифметичну дію: піднесення до степеня та порядок її використання під час
обчислень;
розвивальна: розвивати обчислювальні навички, пам’ять, логічне мислення;
виховна: виховувати інтерес до предмету та бажання вчитися.
Хід уроку.
І.
Організаційний етап
Привітання.
-
Діти, давайте посміхнемося один одному і
розпочнемо урок. Сподіваюсь, що наші
веселі посмішки, доброта та гарний настрій сприятимуть навчанню.
ІІ.
Перевірка виконання домашнього завдання
Учитель збирає рошити, щоб перевірити правильність виконання домашнього
завдання.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
-
Тема нашого уроку «Степінь числа».
-
Записуємо в зошитах
число, класна робота, тема уроку.
-
Якою буде мета нашого
уроку?
-
Що ви чекаєте від
уроку?
-
Які завдання ви
сформулюєте для себе?
ІV. Актуалізація
опорних знань
Пояснення нового
матеріалу
Вираз 9 •
9
• 9
• 9
• 9
= 95.
Вираз 95 називають степенем і читають
“дев'ять у п'ятому степені” або
“дев'ять в степені п'ять”.
У виразі число 9 називають
основою степеня – вона показує, яке число множили само на себе. Число 5 називають
показником степеня – він показує, скільки рівних множників було в добутку.
Дію за допомогою якої добуток
рівних множників згортають у степень, називають піднесенням до степеня. Це - п'ята арифметична дія.
Піднести число а до степеня п означає знайти добуток п множників, кожен з яких дорівнює а.
Учні виконують записи в зошитах:
Степінь з натуральним показником
;
;
|
а — основа степеня
п — показник степеня
ап — степінь
7 — основа, 4 — показник, 74 — степінь
|
Давайте порівняємо записи з образонами.
Особливими вважають другий і третій степені числа. Для
них навіть придумали власні назви: другий степінь називають квадратом числа. Наприклад, запис а2
читають «а в квадраті». (Учні
повторюють хором) Третій степінь числа називають кубом числа, і запис а3 читають «а
в кубі». (Учні повторюють хором)
- Чи може показник
степеня дорівнювати одиниці? Може! І оскільки не прийнято розглядати добуток,
який складається з одного множника, то просто домовилися, що а1 = а.
- Зверніть увагу!
Піднесення числа до степеня – це нова, п'ята,
арифметична дія.
Якщо у числовий вираз входить степінь, то спочатку виконується піднесення до степеня, а потім інші
дії.
Наприклад, 5 • 32 = 5
• 9 = 45
6
+ 32 = 6
+ 9 = 15
V. Формування вмінь.
в) Лінгвістичний етап
Завдання на картках:
1. Який запис пропущено? (Робота в парах)
5
+
5
+
5
+
5 = 5
· 4
3
+
3
+
3
+
3
+
3
=?
4
+
4
+
4
=?
2
+
2
+
2
=?
|
5
· 5 · 5 · 5 = 54
3
· 3
· 3
· 3 · 3
=?
4 · 4 · 4
=?
2 · 2 · 2 =?
|
2. Прочитати вираз, назвіть
основу і показник степеня:
84, 179, 410, 93, 84, 112,
а6, бn.
3. Спрости вираз,
замінивши добуток однакових множників степенем:
1)
7 • 7;
2)
10 • 10 •10;
3)
а • а • а • а
4)
х • х • х • х • х • х
• х;
5)
4 • 4 • 4 • 4 • 4;
4. Гра «Поміркуй»
Розкласти степінь числа на добуток однакових множників за допомогою
товаришів. (в руках у дітей картки з цифрами).
23; 51;
94
VI. Фізкультхвилинка
VII. Виконання письмових вправ
Робота за
підручником: (Математика (підручник)
Тарасенкова Н.А., Богатирьова І.М., Коломієць О.М., Сердюк З.О. 5клас, ВД «Освіта».
§18, № 676, 678,
684
VІ.
Підсумок уроку.
«Сьогодні
на уроці я повторив…»
«Сьогодні
на уроці я дізнався…»
«Сьогодні
на уроці я навчився…»
Тестова робота
Заповни пропуски.
Вираз виду аn називається
степенем,
де ____________- це основа
степеня,
а _____________- це
показник степеня.
Приклади:
1. У виразі 64
число __________ основа степеня,
число ___________________
- показник степеня.
2. У степеня
_____________ основа дорівнює 2,
а показник дорівнює 5.
Вчитель виставляє учням оцінки за урок, задає домашнє
завдання.
VІІ. Домашнє
завдання: § 18, № 679, 681,
685.
Немає коментарів:
Дописати коментар